Autor: Nepřeje si zveřejnit jméno.

Rok výroby: 1960.

Popis: Betlém nám poskytl syn autora a vzpomínal: "Byly Vánoce 1960 a rodina se sešla u stromečku. Se sestrou jsme byli ještě malí a to jsme koukali. Tatínek vyrobil pohyblivý betlém. Až jsem byl starší, začal jsem zkoumat, jak je to uděláno. Motor a talíř jsou ze starého gramofonu, vyrobeného možná za druhé světové války. Na otáčejícím se talíři jsou umístěny figurky. Ježíšek má nad hlavou půlkruh ze šroubků, kterými se tehdy připevňovaly státní poznávací značky na auta. (Hlavy těchto šroubků mají odrazová sklíčka.) Toto řešení, to byl skvělý tatínkův nápad, protože v krabici, kde je betlém umístěn, při provozu blikají a svítí žárovičky a "šroubková svatozář" v jejich světle opravdu září. Betlém také cinká a zvoní. Na hřídel, která vychází z horní části krabice, se nasazoval stromeček. Původně pravý. Později tatínek vyrobil i umělý, který se točil spolu s figurkami a také byl vyzdoben svítícími žárovkami. Umělý stromeček používáme dodnes. Když jsem měl vlastní děti, betlém stále sloužil. Tapeta na krabici již není původní."

Komentář muzea: Ještě bychom potřebovali ten umělý stromeček, aby byl exponát kompletní.

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.