Autor: Miroslav Vonka.

Rok výroby: Asi 1960.

Informace od syna autora: Dynamo je poháněno německým benzínovým jednoválcovým motorem DKW - Auto-Union. Usměrněné napětí nabíjelo obrovskou a těžkou sadu baterií 6 V, kterou jsme měli na chatě, kde byl instalován elektrický rozvod 6 V. Dva dny trvalo nabíjení a čtyři dny "to svítilo". Měl jsem jako dítě za úkol sledovat hladinu paliva v nádrži a podle potřeby dolévat. Když jsem zapomněl, vynadali mi. Při provozu motor silně hlučel. Po nějakém čase vyrobil otec další elektrocentrály i sousedům, a tak se hluk ještě zesílil a stal se charakteristickým pro celou chatovou osadu.

Komentář muzea: Pamatuje si někdo, kolik tehdy stál litr benzínu?

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.elektrocentrala