Autor: Miloslav Navrátil.

Rok výroby: Asi 1960.

Informace od autora: Přístroj jsem vyrobil podle časopisu Stavební návody, který tehdy vycházel. V čísle 21 byl popis amatérské stavby elektronkového voltmetru EV101 s těmito rozsahy: stejnosměrné napětí 0-500 V, vysoké stejnosměrné napětí do 10000 V, střídavé vysokofrekvenční napětí 0-50 V (do 200 MHz). Principem zapojení voltmetru je můstek ze dvou elektronek EF 22. Pro měření střídavého napětí je použita germaniová dioda 3NN 40. Přední stěna je opatřena štítkem, který se vystřihnul z časopisu. Přístroj je stále funkční.

Komentář muzea: Stavební návod se zachoval. Pro milovníky terminologie z tehdejší doby je to poutavé čtení. Koukněte se i na další voltmetry z naší sbírky, které jsou od těchto autorů: Karel Bastl, Jiří Jiřík.

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.

elektronkovyvoltmetr