Autor: Miroslav Šubrt.

Rok výroby: 1973.

Informace od autora: Jako malé dítě jsem byl uhranut spíše mechanikou gramofonu na kliku, který nám zbyl po sousedech Němcích. Až později jsem se těšil třeba na Spejbla a Hurvínka a Nerýmovanou písničku s Werichem. V dospělém věku jsem byl stejně tak znovu nadšen výkonnou Hi-Fi aparaturou, ale dopřát jsem si mohl jen LP vinylové desky. Nahrávky například od Jacquese Brela, Jamese Lasta nebo Karla Černocha získané z Gramofonového klubu Pop-music. S "gramo-šáskem a tranziwatem" mi pomohli kolegové z Tesly. Zbývaly mi ale ještě reprobedny!

Nápad s reprosudy měl však mnoho překážek: začernalé páchnoucí sudy se do panelákového bytu opravdu nehodily. Byly by však vhodné do stylu tyrolské chaty a tak jsem tomu přizpůsobil i připravovaný rodinný dům. To už začalo být pro mou nastávající přece jenom zajímavější. Z pardubického pivovaru jsem sudy odkoulel až na svobodárnu. Výměna dna sudu znamenala, že se zbaven obručí rozpadl na jednotlivé luby (zakřivená prkénka) pokryté silnou vrstvou smoly.

Po osazení výhybek reproduktorů a vypolstrování stěn byl na světě první reprosud s povrchem upraveným přírodním šelakem. Podstavec doplněný o vrchní desku systémem na klínky udělal z reprosudů použitelné kusy nábytku. Ty jsem doplnil o jídelní kout ve stejném selském stylu a vše umístil do vinného sklípku, kde je čas na poslouchání.

Dnes jsou dvoupásmové reprosudy raritou Muzea kutilství a já se nechávám rád znova unášet kouzelnou jednoduchostí toho starého gramofonu na kliku.

Komentář muzea: Připravujeme.

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.