Autor: Josef Kumžák.

Rok výroby: 1991.

Informace od autora: Zařízení jsem vyrobil tatínkovi, který šel právě do důchodu. Chtěl jsem, aby se měl čím zabývat. Měli jsme malé hospodářství a při shrabování nám často pomáhaly děti. Díky tomu šly zuby u hrábí "na odbyt". Bylo potřeba je stále vyměňovat. K výrobě "prstů", jak jsme u nás zubům říkali, se nejvíce hodilo tvrdé dřevo. Nejlépe se "strouhaly" bříza a jasan. Zajímavé bylo, že nebylo možné pracovat v ochranných rukavicích. V pouhé ruce se totiž dřevo jenom protočilo, kdežto rukavice se vždy zachytila a namotala. Nožík obráběcí hlavy je možné vyjmout a nabrousit, podobně jako u ořezávátka na tužky. Moje zařízení má také okružní pilu, aby se výrobky daly rovnou zkracovat na potřebnou délku. Zhotovil jsem i kalibr, skrze který se všechny nové zuby protahovaly, aby měly stejný průměr.

Komentář muzea: Velmi zajímavou radu nám poskytla i autorova manželka: "Nové zuby před narážením namočte, hrabiště pak nepraskne."

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.