Autor: Nemáme souhlas s uvedením jména.

Rok výroby: Neznámý.

Popis: Novodurová trubka o průměru 50 mm a délce 1 m je opatřena kovovou vinutou kytarovou strunou E tak, jak je vidět na obrázku. Při sbírání "vlašáků" se postupuje následovně: v jedné ruce držíte kbelík a ve druhé tento přípravek, který postupně nastrkujete na jednotlivé na zemi ležící ořechy. Ty "skáčou do roury" až ji zaplní. Trubku pak otočením vysypete do kbelíku a postupujete od znovu. Vše lze provádět ve vzpřímené poloze a ... záda nebolí !!!

Komentář muzea: Přípravek na obrázku má jenom 260 mm, protože metr dlouhá trubka by se autorovi špatně posílala poštou. Exponát jsme získali díky laskavosti manželky Přemka Podlahy, paní Kateřiny Kalendové. Je z její sbírky.