Autor: Nepřeje si zveřejnit jméno.

Rok výroby: 1975.

Popis: Položením mince na dva kovové kontakty umístěné v užší části víka rakve dojde ke spuštění mechaniky. Tím se vysune model kostlivcovy ruky, který minci vtáhne dovnitř. Autor vyrobil tuto hračku na vojně a pak ji měl řadu let na stole v kanceláři a udivoval návštěvy.

Komentář muzea kutilství: Rozměňte si na drobné a přijeďte k nám. Moc se na vaše mince těšíme.

Názory čtenářů webu: 25. 10. 2017 - V roce 1973, v době mé vojenské služby na "péešce" v Příbrami, přišel jednoho dne rozkaz, abychom vyzdobili místnost. K tomuto účelu nám byly předány spousty různého materiálu. Výzdobu jsme nerealizovali (trestem pak byly povinné návštěvy kina se sovětskými filmy), ale materiál zbyl. Přemýšlel jsem, co s ním udělat. Napadaly mě různé věci, např. zhotovit si model vozítka, neboť jeden motor IGRA byl k dispozici. Z tohoto záměru však sešlo, měl jsem pouze dvě kolečka. A pak přišla ta správná myšlenka. Vyrobím krabičku, ze které se při položení mince na kontakty vysune táhlo a minci shrne dovnitř. Nakonec dostalo toto zařízení tvar rakve, aby bylo zajímavější. Tak vznikl nejdříve prototyp a posléze definitivní originál, který si všichni odměřovali pravítkem a dělali vlastní náčrtky. Ty pak kolovaly, dále se překreslovaly a podle nich se vyráběly další a další funkční přístroje. Někteří kluci si tím přivydělávali. Můj původní originál se bohužel nezachoval. Z vojny jsem ho sice přivezl a dokonce posloužil jako věno při mé svatbě. Manželce se však zdálo, že tuto morbidní věc nechce doma mít a rozšlapala ji. Na vojně jsem vymyslel a realizoval i další věci. Například intarzovanou sochu Svobody. (Za to jsem dostal "21 po službě" a musel zametat chodníky.) Také chaloupku, která fungovala tak, že při každém vytažení střechy směrem nahoru vyjížděla ven cigareta. Střecha byla pokryta imitací tašek ze šupin šišek a základní deska polepena zeleným smirkovým plátnem, což imitovalo trávu. (Naštěstí i tato chaloupka kolovala mezi lidmi v obkreslených pláncích. Jeden z nich se zachoval a je v našich sbírkách - pozn. Muzea kutilství.) Jak je vidět, moje základní vojenská služba byla kutilsky velmi aktivní. Vyráběl jsem spousty dalších věcí, třeba nabíječky akumulátorů, které vznikaly "na kšeft". Součástky se sháněly poměrně snadno, jelikož náš velitel jich měl k dispozici spousty a často je vyhazoval z okna. Já je pak s radostí sbíral. Tranzistory nosil po kapsách. Někdy vyprázdnil jejich obsah do dlaní a vše mi dával. Také jsem zhotovil barevnou hudbu s tyristory, z nichž jeden tehdy stál 170,- Kčs. Ty se mi bohužel podařilo jednoho dne všechny "odpálit". Pavel Valášek.

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.

rakevkterakrademince