Autor: Pavel Herbrych.

Rok výroby: Asi 1983.

Popis: Exponát nám věnoval syn autora a vyprávěl: "Sekačka má díky třífázovému elektromotoru velký výkon. Poradí si i s velmi hustou trávou, lehce přesekne větve o průměru 5-10 mm a zarovná případné krtince. Mimořádná bezpečnost je zajištěna třemi způsoby. 1) Silnostěnnou plastovou hadicí navlečenou na rukojeti, která je navíc uložena ve speciálních epoxidových kostkách sloužících jako izolant vůči skeletu. Kostky si tatínek odléval sám. 2) Spouštěním pomocí vypínače, který ovládá cívku relé, jehož kontakty zapínají proud do motoru. 3) Proudovou ochranou, která automaticky vypíná při přetížení. Po ´resetu´ páčkou je možno ihned pokračovat v práci.

Díky lopatkám na liště a speciální vyhazovací štěrbině se z posekané trávy vytvářejí pěkné řádky. Původně byla sekačka vybavena tzv. žabkami ze žací kombajnové lišty. Byly pohyblivě uchyceny na ocelovém pásku. Nové žabky však nebylo možné sehnat, tak došlo ke změně na sekací nůž. Skelet je z plechu síly 1 mm. Jako kluk jsem vždy musel sekačku vytlačit do kopce. Tatínek jenom sjížděl dolů a sekal."

Komentář muzea: Seznamte se i s dalšími amatérsky vyrobenými travními sekačkami - zadejte do vyhledávače našeho webu slovo sekačka.

Názory čtenářů webu: Zatím nemáme žádné příspěvky. Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.